2018. január 15., hétfő

Pseudopithyella minuscula - ciprusfélék kis gombája


Nagyot dobbant a szívem, amikor megláttam a gombázós topicon kedvenc tömlős gombáimat.  Ismerősöm volt már egy hasonló jószág a Pythia cupressina, de nem tudtam volna nyugodtan aludni, ha nem kerül  a blogra ez a faj is.
Hála  Zsoltnak - az éteren keresztül meg is érkezett őkelme teljes pompában. Lakcíme: Debrecen, Bánk, Arborétum.
Pseudopithyella minuscula, Sütő Zsolt 2018. január Debrecen, Bánk.

A Pseudopithyella minuscula novembertől februárig, boróka- (Juniperus) és ciprusfélék (Cupressus) földre hullott korhadó anyagán terem. A legfeljebb 3 mm átmérőjű termőtestek kezdetben gömb alakúak, később laposra kiterülnek. Színük vöröses-narancssárga, kissé bolyhos felülettel, szélükön sima, szabályos, halványabb színű margóval.
Külső felülete világosabb színű, tönkje 1-5 mm. 
Pseudopithyella minuscula, Sütő Zsolt 2018. január Debrecen, Bánk.

Az aszkusz 8 spórát tartalmaz, jellegzetes, derékszögű (ortogonális) szélekkel.
A spóra elliptikus, általában két olajcseppel a végek közelében. Mérete: (13)-15-17 x 8.5-10(11) µm.
Parafízisek hengeresek, szeptáltak, csúcsokon kissé vastagabbak, narancssárga pigmentet tartalmaznak. 

Pseudopithyella minuscula aszkusz spórákkal  Sütő Zsolt felvétele
 
A nemzetségben két faj létezik a P. magnispora és a P. minuscula.
A Neten talált információ szerint   a P. magnispora közép-Ázsiában, turkesztáni fenyő (Picea schrenkiana) tűlevelű korhadékán növekszik. Termőteste kisebb mint a P. minuscula-jé 0.5-1 mm,, de az aszkuszos gombáknál nem szokatlan az a jelenség, hogy minél kisebb a termőtest, annál nagyobb a spóra , így mérete 23.1-24.6-25.4/9 x 10.7-11.6 µm.
Köszönöm Sütő Zsoltnak a képanyagot, mikroszkópos felvételeket, Lukács Zoltánnak a határozást!!!  

2018. január 13., szombat

Sclerencoelia fascicularis / Sclerencoelia fraxinicola


2018. januárjában úgy döntött az időjárás, hogy bepótolja a térségünkben elmaradt enyhe, csapadékos őszt. Sajnos 2017-ben a vidékünkön korán beköszöntött a hideg, csapadék szinte semmi nem volt, a keleméri patakokból eltűnt a víz.
Volt hó, szerencsére nem fagyott talajra esett. Az olvadás és a közben eső formájában lehulló csapadék, fagymentes éjszakák után reménykedve vágtam neki az erdőnek, hátha találok tömlős gombát. A piros színű osztrák csészegomba fehér változata ugyan nem, de narancssárga azért előkerült, de ez már nem hoz nagy lázba.
Amikor egy kivágott rezgő nyárfa (Populus tremula) gallyon megláttam a kis fekete kelyheket, s mert nem a fajra jellemző csoportban, hanem egyesével nőttek, azt hittem hogy a hőn óhajtott Hohenbuehelia unguicularis-szal van dolgom. Bár annak is örültem volna, elégedetlenségre nincs okom, hiszen első keleméri adatok lettek.
Sclerencoelia fascicularis 2018.01.05. Kelemér
2018. január 12-én a Forrásvölgyben keresgéltem kedvenc gombáimat. Már indultam vissza a buszmegállóba, amikor mégis elindultam a kidőlt magas kőrisfákhoz (Fraxinus excelsior), hátha akad rajtuk valami csemege. És akadt. A zuzmók között békésen munkálkodtak a kéreg feltörésén a kis gombák.
Ez volt a jutalomfalat. Köszönöm kedves Természet! :-))


Sclerencoelia fraxinicola 2018.01.12. Miskolc, Forrásvölgy
2016-ig e két küllemre hasonló gombát egy fajnak tekintették, mára  új nemzetségükben két különböző fajnak lettek anyakönyvezve. Most már csak a nemzetség harmadik tagja a S. pruinosa-t kellene megtalálni. Rajta is lennék, ha találkoznék a rezgő nyáron (Populus tremula) kívül az amerikai rezgőnyárral (Populus tremuloides),   és a   nagyfogú nyárral  (P. grandidentata) melyeket jó lenne fel is ismerni. A helyzetet az is bonyolítja, hogy a S. pruinosa igen kicsi 2-4 mm átmérőjű, és az előbb felsorolt fafajok élő vagy elhalt törzsén él.
Azért a február sem telt el esemény nélkül, újabb helyeken sikerült megtalálni őket mind a Forrás-völgyben, mind Keleméren. Csak pár fotót teszek fel, mert nagyon mutatósak :-)
Sclerencoelia fascicularis Kelemér, 2018.02.12.

Sclerencoelia fascicularis Kelemér, 2018.02.12.

Sclerencoelia fraxinicola Bükk hg. 2018.02.01.

Sclerencoelia fraxinicola Bükk hg. 2018.02.01. 
.
Úgy látom az encoelioid gombák projekt sikeresen indult ez évben. :-)

2018. január 10., szerda

Arachnopeziza trabinelloides - narancssárga pókhálóscsészegomba*

Ez az év nem kezdődött rosszul. Vali barátnőmmel a Forrásvölgyben jártunk a januári tavaszban. Az alig csordogáló forrásvölgyi patak partján Vali észrevett egy "roszdás" foltot egy földön fekvő fatörzs kéreg nélküli felületén. Tudván hogy meg vagyok veszve a tömlős gombákért, örömmel mutatta, hogy a tabletjével készített fotón jól látható "szőrös csészikék" vannak. És igen,  a szabad szemmel  rozsdafoltnak tűnő, a mákszemnél is kisebb csészék százával virítottak a fa felületén.

Néhány fotót én is készítettem, de sajnos a csésze szélén lévő fehér sörték csak a kép  erős felnagyításban voltak láthatók, s sajnos el kellett fogadnom, hogy a 0.1-0.3 mm átmérőjű gomba csészéjének a peremén látható sörtéket nem képes a gépem megörökíteni. Marad tehát az Internet profi fotója, ha nem elégszünk meg a telep látványával és Vali tabletes fotója.


Arachnopeziza trabinelloides 2018.01.07. Magyar Józsefné Vali fotója
Itthon a mikroszkópozás és a sűrű könyvlapozgatás sem hozott konkrét megoldást, de mert a nemzetségben majdnem biztos voltam (Arachnopeziza), így a fajok között kezdtem el keresgélni a Neten, s találtam rá az Arachnopeziza trabinelloides fajra, harmadikként a másik kettő mellé:
(A. aurata, A. aurelia)

Irodalom híján sok mindent nem sikerült megtudni erről a gombáról, van egy hasonmása, az Arachnopeziza cornuta, amiről kedvenc francia fórumomon azt olvastam, nem biztos, hogy másik faj.
Arachnopeziza trabinelloides 2018.01.07.

Arachnopeziza trabinelloides 2018.01.07.

A termőtest 0,1-0,4 mm átmérőjű, csésze formájú, belső részén a termőréteg színe narancssárga, élénk narancssárga. Külső oldala halványabb. A csésze karimája meglehetősen vastag fehéres szőrszálakkal fedett.Spórái keskeny ellipszoidok, áttetszőek, simák, méretük (11) 13-15,5 (17) x 2-3 (5) µm, 1-3 szeptummal osztottak. 
Néhány kinagyított képet még készítettem.



A gomba textúrája viaszos, szoros telepekben nő, korhadt fákon.