2025. január 7., kedd

Collema tenax egy zselészuzmó faj

Nicsak új bejegyzés 5 év után! (Kicsit leálltam a blog vezetésével, a szürke hályogtól sikerült megszabadulni, a látásom talán újra a régi - zárójel bezárva ).

Még 2023.03.13-án pusztai kucsmagombát kerestem Gömörszőlőshöz közeli réten, amikor rábukkantam egy különös zuzmótelepre. A tömlősgombák csak úgy ragyogtak rajta. 

Akkor először egy kis zuzmó gyorstalpaló a Turistamagazinból: 

"A zuzmókról megtanultuk az iskolában, hogy gombák és algák szimbiózisából jönnek létre. Az együttélésben mindkét fél jól jár, és mindkét fél hozza, amit tud. A gombák vizet és szervetlen sókat adnak a közösbe, az algák pedig fotoszintézisük révén szerves anyagokat juttatnak a gombafonalaknak. 

1981-ben, a XIII. Nemzetközi Botanikai Kongresszuson megállapodtak a világ zuzmókutatói és botanikusai abban, hogy a zuzmókat a gombák rendszertana alapján fogják rendszerezni.

Ez azért is praktikus, mert minden zuzmóhoz egy fajra jellemző gomba tartozik, míg több fajban, sőt nemzetségben ugyanolyan zöldalga vagy kékbaktérium is előfordulhat.

Ennek értelmében a zuzmók tulajdonképpen olyan gombák, amelyek képesek növényi módon élni” – mondja dr. Lőkös László, a Magyar Természettudományi Múzeum főmuzeológusa, lichenológus..."

Sajnos mikroszkópos felvételeim nem sikerültek, de makrojegyek alapján minden bizonnyal a Collema tenax zselészúzmó fajt ( magyar névvel nem rendelkezik) találtam . Alapja (thallusa) kocsonyás sötétzöld-fekete színű volt, rajta vörösesbarna sima szélű apotéciumokkal. A telep egy teljesen csupasznak tűnő, agyagoldalon volt. 

Ez a zuzmófaj a talaj felszínén nő, egy szimbiontát a Nostoc cianobaktériumot tartalmazza. 

Remélem idén ha újra találkozom vele, mikroszkópos mintákkal is tudom bővíteni a bejegyzést.