Disciotis venosa - ráncos tárcsagomba 2013.04.13. Bükk Forrásvölgy |
Disciotis venosa |
Egy élősdi csészegombát fotóztam, mikor észrevettem egy a földön lapuló csészét, majd még kettőt . Mindjárt sejtettem, hogy nem egy barna színű csészegombával van dolgom, mivel a belseje nem sima, hanem kiemelkedő, vénaszerű erektől gyűrt volt (nevében a venosa a vénára utal). Csak, hogy biztos legyek a dolgomban meg is szagoltam, hiszen klórszaga jellegzetes.
Disciotis venosa 2016.04.13. Bükk Forrásvölgy |
A gomba, bár külsőre nem, de ízében állítólag hasonlít a kucsmagombákra, ha nem lenne védett, ehető lenne, annál is inkább, mert klórszaga főzéskor elmegy. A külsőleg hozzá hasonló Gyromitra, Discina, fajokkal ellentétben spórájában nincsenek olajcseppek, viszont az aszkospórák külső falán - különösen a pólusokon, több apró rátapadt olajcseppet figyelhetünk meg. Feltételezések szerint a ráncos tárcsagomba vénái - alapozták meg a csészegombákból kifejlődő kucsmagombák redőit.
A spóra színtelen, elliptikus, sima, belsejében nincsenek olajcseppek; 20-24 x 11-14 µm.
A ráncos tárcsagombát utoljára a Budai hegyekben a Normafánál találtam 2008-ban, a dátum szerint április 12-én. Nem mintha hozzám igazították volna a védett gombafajok listáját, de sok magyarországi adatról nincs tudomásom.
A Szinva partján magas kőrisfa aljában sikerült rájuk lelnem nagy örömre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése