2014. augusztus 2-án a zempléni gombafesztiválon lemaradtam erről a csodás és ritka tömlősgomba élőhelyi látványáról.|
Harangi István gombásztársam volt a szerencsés megtalálója Kőkapunál (Zempléni hg.) egy bükkös völgyben bukkant rá.
Sowerbyella rhenana Boros Lajos felvétele 2014.08.02. |
Bár nála nem volt fényképezőgép, de szerencsére szólt Albert Lacinak, aki felismerve a gombaritkaságot, kis csoportot elhozott belőle a táborba, hogy csodájára járhassanak mások is / legyen bizonyított adata a gombáról :-). Laci óvatosan csak a nemzetségnevet árulta el (Sowerbyella), a pontos határozáshoz mikroszkóp szükségeltetett.
Sowerbyella rhenana közelebbről |
Én is kaptam két picike gombát a csoportból, de még éretlenek voltak a spórák. Maradt a külső jegyek alapján való azonosítási kísérlet. Mivel a Sowerbyellák ismertebb tagjai fenyvesben teremnek, s csak a Sowerbyella rhenana fordul elő ritkán lombos erdőben (bükkösben), kizárásos alapon ez az egy faj jöhetett számításba. A lengyel gombásztárs Waldemar szerencsésebb volt a gombájával, spóravizsgálata is a Sowerbyella rhenana fajt igazolta.
Link: http://grzybiarze.eu/forum/
Az „élőhelyi” fotót Boros Lajos barátom felajánlotta e bejegyzéshez, ezúton is köszönet neki, Harangi Pistinek meg egy nagy gratuláció a gomba megtalálásához!
A Sowerbyella nemzetségnév James Sowerby híres angol növény és gomba illusztrátor nevéből ered. Csodálatos rajzait itt lehet megnézni: https://archive.org/details/
A gomba élénk narancsvörös színű, 1-2 cm átmérőjű, nyeles, általában többedmagával, csomókban nő. A nyél 1-3 cm hosszú, alul fehéresen molyhos.
Spórája elliptikus 20-23 x 11-13 μ nagyságú, két olajcseppet tartalmaz, a spórák fala hálózatos díszítettségű.
Erdők talaján fenyvesekben, ritkábban bükkösökben él. Ritka gomba.
Hogy miért fülesgomba a magyar neve? Hányatott taxonómiai életében több nemzetséget is bejárt, volt Otidea, Peziza, Aleuria :-)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése